Czech Open 2011: Potešili najmä výkony Adriána Matušíka

23.08.2011

 Czech Open 2011: Potešili najmä výkony Adriána Matušíka

Šesť slovenských atlétov štartovalo na víkendovom mítingu v Olomouci, ktorý má najvyššiu úroveň v strednej Európe. Zúčastnilo sa na ňom 300 športovcov z 26 krajín sveta. Padli dva svetové rekordy a viacero pretekárov opúšťalo metropolu Hanej so splnenými limitmi na londýnsku paralympiádu.


Z našich si najlepšie počínal Adrián Matušík (na snímke), ktorý v disku vyhral súťaž kategórií F40-46 a vo vrhu guľou skončil výborným výkonom 15,66 m na druhom mieste. Predbehol ho iba Dán Christiansen novým svetovým rekordom! Napriek zdravotným problémom vyhral svoju súťaž  aj Miloš Bardiovský,  Július Hutka a Andrej Germič si vo svojich kategóriách pripísali druhé miesta, Adrián Vaško tretie. Paralympijský víťaz z Atén 2004 Marek Margoč skončil v silnej konkurencii piaty, podobne ako nováčik Pavol Matuš, ktorý absolvoval v Olomouci aj zdravotnú klasifikáciu.

Ako ďalej informoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala, najbližšie sa naši atléti predstavia v propagačnej podobe na Atletickom moste v Dubnici 15. septembra, kde diváci uvidia v akcii A. Matušíka, P. Matuša, A. Germiča a A Vaška. V októbri ich čakajú majstrovstvá Slovenska a v závere roka MS IWAS v Šarjahu (SAE).


 V rugby vozíčkarov sú favoritmi USA a Austrália

Osem tímov bude bojovať v rugby vozíčkarov o paralympijské medaile počas PH 2012 v Londýne. Austrália, Belgicko, Kanada, Francúzsko, Japonsko, Švédsko, USA a hostiteľská Veľká Británia odohrajú svoje zápasy v dňoch 5. až 9. septembra v Basketball Arene v Olympijskom parku.


Táto hala je zároveň najväčším dočasným športoviskom, aké sa kedy postavilo v histórii hier. Finále je na programe až v záverečný deň paralympiády a predpokladá sa, že sa v ňom  stretnú USA a Austrália. Zatiaľčo „protinožci“ na svoje prvé paralympijské zlato iba čakajú, USA vyhrali všetky svetové šampionáty od roku 2006 a obhajujú aj prvenstvo z Pekingu 2008. Ťahákom tohto pre Slovákov netypického športu bude už otvárací zápas, v ktorom preveria schopnosti Američanov domáci reprezentanti. V ďalších zápasoch sa počas prvého hracieho dňa stretnú Švédsko - Belgicko, Austrália - Kanada a Japonsko - Francúzsko.


Chabreček otestuje svoju výkonnosť ešte v Salzburgu a v Brne

Jediný slovenský zástupca na PH 2012 v tenise na vozíku David Chabreček (30) bude pred londýnskymi hrami ešte štartovať v prvej polovici augusta na Salzburg Open a v Brne na Eurovia Cupe. Aktuálne sa nachádza na 67. priečke svetového rankingu, doteraz najvyššie bol v decembri 2010 na 27. mieste.


Naposledy testoval predlondýnsku formu na turnaji v Záhrebe koncom júna.V britskej metropole bude štartovať už na svojej tretej paralympiáde. Debutoval v Aténach 2004 spolu s Jozefom Felixom. V Pekingu 2008 sme mali troch tenisových zástupcov, keďže sa na PH prebojoval aj Marek Gergely. V Londýne bude tentokrát štartovať ako jediný Slovák a chcel by prejsť aspoň cez prvé kolo. Na modrých dvorcoch v Etan Manor sa preddstaví 64 najlepších hráčov sveta.


Philip Craven a Jacques Rogge podpísali včera novú dohodu

Predsedovia Medzinárodného paralympijského výboru (MPV) a Medzinárodného olympijského výboru (MOV), sir Philip Craven a Jacques Rogge podpísali včera v Londýne dohodu, ktorá zabezpečuje, že paralympijské hry sa budú konať v rovnakom meste ako olympijské hry aj v roku 2020.Na 124. zasadnutí MOV v Londýne, ktoré sa konalo tri dni pred začiatkom OH a 36 dní pred otváracím ceremoniálom PH, rozšírili obaja prezidenti existujúcu dohodu, ktorá bola podpísaná v júni 2006 s dosahom na hry v roku 2016. Dohoda teda zahŕňa spoluprácu MPV a MOV v rámci hesla "jedna ponuka, jedno mesto" aj o Pjongčang 2018  a hry v roku 2020, ktoré sa budú konať v Istanbule, Madride alebo Tokiu.


Okrem tejto dohody boli súčasťou dokumentu aj nové programy a činnosti, vrátane olympijskej solidarity a odovzdávania skúseností. Strany sa tiež dohodli, že budú ďalej diskutovať o projektoch spoločného záujmu v blízkej budúcnosti. Nová dohoda prináša aj navýšenie finančných prostriedkov pre MPV.


Víťaz pocestuje do Londýna za kúpu vozidla Suzuki

Zástupcovia Slovenského paralympijského výboru (SPV) a spoločnosti MSC Suzuki Slovensko dnes odovzdali výhru víťazovi súťaže „Za kúpu auta Suzuki na paralympiádu do Londýna“. Päťdňový zájazd pre dve osoby na PH 2012 vyhral Dušan Krývosudský zo Šintavy.


Do súťaže bol automaticky zapojený každý, kto si od otvorenia tohtoročného bratislavského autosalónu 17. apríla zakúpil do 30. júna 2012 ľubovoľné nové vozidlo Suzuki. Žrebovanie sa uskutočnilo pod dohľadom notára 10. júla 2012. Výhru dnes v Bratislave odovzdali vyžrebovanému výhercovi predseda SPV Ján Riapoš,  vedúci výpravy PH Londýn 2012 Samuel Roško a riaditeľ MSC Suzuki Slovensko Andrej Ilavský. Suzuki je automobilovým partnerom SPV od roku 2004.


Prispejte do fotografickej súťaže „Bariéry očami ľudí“

Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR (NROZP v SR) organizuje v poradí už 5. ročník on-line fotografickej súťaže „Bariéry očami ľudí so zdravotným postihnutím 2012“. Súťaž prebieha od 20.júla 2012 do 20. novembra 2012 na www.nrozp-bariery.sk.


Cieľom fotografickej súťaže je zviditeľniť problémy, bariéry, prekážky, s ktorými sa stretávajú ľudia s postihnutím. Prekážky, ktoré títo ľudia v bežnom živote prekonávajú, sú rôzne, v závislosti od druhu zdravotného postihnutia. Súťaž je príležitosťou pre ľudí s telesným, mentálnym, sluchovým, zrakovým, chronickým, duševným alebo iným ochorením poukázať na úskalia, ktoré musia prekonávať v každodennom živote. Často ide o situácie, ktoré ľudia bez postihnutia nevnímajú ako problematické.

Do súťaže sa môžu zapojiť samotní ľudia s postihnutím, ich rodinní príslušníci, priatelia, známi, ale aj široká verejnosť. Súťažiaci môžu zasielať fotografie prostredníctvom on-line formulára zverejneného na www.nrozp-bariery.sk alebo e-mailom na adresu foto@nrozp-bariery.sk. Súťaží fotografia, nie človek, preto jeden súťažiaci môže zaslať viacero fotografií. O výherných fotografiách rozhodne široká verejnosť svojim hlasovaním priamo na www.nrozp-bariery.sk . Autori fotografií, ktoré získajú najviac hlasov, budú ocenení.


Stolný tenista Miroslav Jambor medzi deťmi s hemofíliou

Slovenský paraolympionik a medailista z Pekingu 2008 v stolnom tenise Miroslav Jambor uprednostnil tieto dni pred prípravou na Londýn svojich súputnikov a navštívil letný rehabilitačný tábor detských hemofilikov v Turčianskych Tepliciach, organizovaný každoročne Slovenským hemofilickým združením.


On sám trpí touto dedičnou nevyliečiteľnou chorobou od narodenia a preto pozná všetky úskalia, ktoré musia malý pacienti prezívať. Súčasne je im pozitívnym vzorom pri presadzovaní športových aktivít v rámci rehabilitačných cvičení. M. Jambor zavítal medzi deti spolu so spisovateľom Danielom Hevierom. Informoval portál aktuálne.sk.


Výborné výsledky cyklistov na pretekoch v Nemecku

V závere týždňa sa slovenskí cyklisti zúčastnili v nemeckom Holzkirchene na pretekoch Európskeho pohára UCI, ktoré boli ich poslednou medzinárodnou previerkou pred PH 2012. V časovke a na mestskom kritériu obsadili dve prvé, päť druhých a jedno štvrté miesto.


V piatkovej časovke skončil tandem zrakovo postihnutého Vladislava Janovjaka s pilotom Robertom Mitošinkom (MB) na druhom mieste, Jaroslav Švestka (MC2) bol tiež druhý, rovnako ako v handbiku Rastislav Tureček (MH1). O naše jediné prvenstvo sa v časovke postarala Anna Oroszová (handbike, WH1)

V cestných pretekoch, ktoré sa jazdili ako mestské kritérium, obsadili Janovjak s Mitošinkom na 53 km trati opäť druhé miesto. Švestka v spojenej kategórii MC1 a MC2 skončil štvrtý. Tureček s Oroszovou si tentokrát prehodili umiestnenia, keď náš trojnásobný medailista z PH zvíťazil a Oroszová skončila druhá.


Lukostreľba: cez víkend v Nitre tretie kolo SP a extraligy

V sobotu a v nedeľu sa v Nitre uskutoční tretie kolo Slovenského pohára (SP) a extraligy v lukostreľbe. V zápolení so zdravými športovcami sa tu opäť predstavia aj naši paralympionici, ktorí nás budú reprezentovať na PH 2012 v Londýne - Peter Kaščák, Imrich Lyócsa a Peter Kinik.


Z dôvodu ochorenia bude absentovať štvrtý člen londýnskeho kvarteta Marián Marečák. Klub MŠK TPŠ Kežmarok, v ktorom pôsobia pod vedením reprezentačného trénera Vladimíra Majerčáka až traja naši reprezentanti, dokonca vedie extraligu!

Štvrté kolo SP a extraligy odohrajú 4. - 5. augusta na domácej pôde v Kežmarku.


Prispejte do verejných finančných zbierok SPV

Ministerstvo vnútra SR opäť vydalo rozhodnutia o povolení verejných finančných zbierok pre Slovenský paralympjský výbor  v rámci X. ročníka kampane “Na kolesách proti rakovine” a na skrátenom čísle 876 v sieti Orange. Za všetky vaše finančné príspevky vopred ďakujeme!


Zbierky sa uskutočňujú na celom území Slovenska od 1. apríla 2012 do 31. marca 2013. Vyúčtovanie verejných zbierok predloží občianske združenie SPV ministerstvu najneskôr do 30. apríla 2013.