Bezplatné vzdelávanie s možnosťou získania zamestnania

07.09.2011

 Bezplatné vzdelávanie s možnosťou získania zamestnania

IBM ponúka vzdelávací kurz pre možných uchádzačov o prácu v tejto spoločnosti. Ide o bezplatný kurz so zameraním na anglický jazyk, PC a komunikačné zručnosti. Organizuje ho v spolupráci s Národnou radou občanov so zdravotným postihnutím.


 • Kurz je určený  pre záujemcov o prácu v spoločnosti IBM.
 • Pozostáva z tréningu anglického jazyka, ktorý bude prebiehať po 2 hod. týždenne od novembra do marca. Začína na sa vstupným testovaním.
 • Po úspešnom ukončení vzdelávania postupujú absolventi do výberového procesu pre získanie práce v spoločnosti IBM (75% úspešnosť záverečného testu a min. 75% účasť na kurze).
 • Absolventi získajú osvedčenie o ukončení vzdelávania v anglickom jazyku v spoločnosti IBM.
 • Vzdelávanie je bezplatné a bude prebiehať v priestoroch spoločnosti IBM v Bratislave, účastníkom kurzu nebude preplácané cestovné ani iné náhrady.

 Prihlásiť  sa môže občan so zdravotným postihnutím: 

 • Čiže občan so zníženou pracovnouschopnosťou posúdený sociálnou poisťovňou, (občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou osobou.)
 • S ukončeným stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním (ekonomického, humanitného alebo technického zamerania).
 • So znalosťou anglického jazyka na mierne pokročilej úrovni.
 • PC zručnosti, najmä Excel na pokročilej úrovni. Ovládanie ďalších PC programov je potrebné bližšie špecifikovať.

 Ako sa prihlásiť?  

 • Zaslaním  štruktúrovaného životopisu v anglickom jazyku na adresu nrozp@nrozp.sk do konca októbra 2011.
 • Do predmetu e-mailu napíšte svoje meno a priezvisko
 • Vzhľadom na veľký počet uchádzačov o vzdelávanie budeme informovať iba tých, ktorí budú spĺňať podmienky pre zaradenie do kurzu (občania so zdravotným postihnutím, anglický jazyk na mierne pokročilej úrovni)

Rozbehli sa prvé tréningy, paralympionici ladia v Londýne formu

Paralympionici využívajú čas pred štartom súťaží na ladenie formy. Už deň po príchode nabehli na tréningový režim. Už aj Hana Kolníková má svoj stratený kufor, ktorý dorazil ešte v piatok večer.


Stolní tenisti si vyskúšali tréningové haly v ExCeli. ,,Hrá sa na taraflexe, ktorý je pre vozičkárov mäkký, aj stojaci si naň zvykajú," hovorí Tomáš Varga, vedúci najväčšieho tímu slovenskej výpravy v Londýne.

„Snažili sme sa v závere prípravy navodiť londýnske podmienky v stredisku v Žarnovici. V polovici augusta sme ešte odohrali stredoeurópsku ligu v Ružomberku. Nešlo v nej o výsledky, skôr o test pripravenosti," doplnil vedúci tréner Luboš Dobrotka (na fotke). Už 28. augusta večer bude známy žreb pre osem Slovákov. Od neho i momentálnej formy sa odvíjajú šance paralympionikov. Stolní tenisti majú vysoké ambície. „Vlani sme sa z majstrovstiev Európy vrátili s 10 medailami. Bolo tam desať reprezentantov, každý z nich mal medailu,“ pripomína Dobrotka. Pravda, v Londýne bude mať osaem Slovákov tvrdšiu konkurenciu.


Bardiovský prešiel úspešne klasifikáciou

Atlét Miloš Bardiovský, jediný zo slovenskej paralympijskej výpravy v Londýne musel absolvovať v dejisku hier klasifikáciu. Dopadla úspešne, diskár z Hlohovca zostáva v pôvodnej skupine F 32, v ktorej dosiahol niekoľko medailových umiestnení.

 


Do Londýna priletel 23. augusta, o deň neskôr mal klasifikáciu a 25. augusta cestuje domov, kde sa bude pripravovať. Jeho súťaž je na programe až 7. septembra.


Paralympionici už v Londýne, čaká sa na červený kufor

Slovenskí paralympionici šťastne pristáli v piatok 24. augusta 2012 na letisku Heathrow v Londýne. Hlavnú časť výpravy vítali príjemní dobrovoľníci, ktorí utvorili špalier ťahajúci sa až k preberaniu batožín.


Tam pracovníci letiska naložili tyrkysové kufre športovcov, medzi ktorými, žiaľ, chýbal jediný červený kufor patriaci atlétke Hane Kolníkovej. Pravdepodobne zostal na letisku Schwechat a bežkyňa dúfala, že dorazí za ňou vo večerných hodinách. „Mala som v ňom najdôležitejšie veci – po tri páry tretier a tenisiek pre prípad, že bude v Londýne počas mojich tréningov často pršať. Teraz mám jediný pár, čo mám na sebe...“ smutne konštatovala šprintérka.

Slovenská výprava sa ubytovala v paralympijskej dedine a vedúci realizačných tímov sa večer zišli na svojej prvej porade v dejisku hier.


Výprava stolných tenistov v Londýne!

24.8 odletela Slovenská výprava na LPH 2012.  Najsilnejšie zastúpený je opäť stolný tenis v podobe našich 8 reprezentatntov, ktorí sa pokúsia potvrdiť postavenie v svetovom rebríčku a nadviazať na úspechy z predchádzajúcich paralympiád.


Zajtra sa nám o 09:00 začínajú oficiálne tréningy, kde si budeme môcť vyskúšať podmienky vytvorené organizátormi.


Montgomery: želáme vám na PH v Londýne veľa úspechov

Veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery vydala pred PH 2012 v Londýne vyhlásenie, v ktorom pozdravila paralympijských športovcoch pred začiatkom ich najväčšieho sviatku a vyjadrila im podporu.


Vy ste to asi ešte nemali šancu vidieť, ale zo všetkých obrazoviek v Británii sa ozýva odkaz britských paralympionikov ich olympíjskym kolegom. Ten odkaz znie: "Ďakujeme za zahrievacie kolo!" Pre paralympionikov začínajú skutočné hry teraz.

Tieto Paralympíjske hry už teraz zlomili svetový rekord - predalo sa historicky najviac lístkov. Hry navštívi viac ministrov a VIP osobností z celého sveta ako kedykoľvek predtým.

A toto podporujeme. Vítame aj skutočnosť, že viacerí slovenskí ministri, ako aj bežní Slováci si paralympíjske hry v Londýne osobne pozrú. Chceme, aby tieto hry naozaj pomohli zviditeľniť práva telesne poztihnutých, a telesne postihnutých športovcov v našej krajine aj inde vo svete. Právo na rovnaké zaobchádzanie. Právo prístupu.

Vieme, že ste všetci vynikajúci športovci. Ale verte, že pre nás ste všetci hrdinovia už teraz. Či už prinesiete medaily, alebo nie. Nie je totiž dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Šport je taký jedinečný preto, že je to spoločné snaženie. A sme šťastní, že túto skúsenosť zdieľate práve s nami.

Ďakujeme veľmi pekne.

Susannah Montgomery

Veľvyslankyňa Jej veličenstva


Paralympionici mieria z Kúpeľov Piešťany priamo do Londýna

Streda 22. augusta bola asi po dlhom čase dňom, keď slovenskí paralympionici netrénovali. Krátko pred odchodom na 14. Paralympijské hry, ktoré sa začnú 29. augusta v Londýne, skladali sľub do rúk prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.


Za všetkých 34 športovcov, ktorí budú Slovensko na paralympiáde reprezentovať, zložili sľub atlétka Hana Kolníková a strelec Radoslav Melenovský. Prezident potom rozdal paralympionikom odznaky o účasti na sľube, vedúci výpravy Samuel Roško dostal plaketu. „Vaším prvým víťazstvom je už fakt, že ste splnili nominačné kritériá pre štart na paralympiáde. Aj keď je výprava jedna  z najmenších, verím, že bude úspešná,“ povedal športovcom Ivan Gašparovič.Večer už trávila celá paralympijská výprava v Kúpeľoch Piešťany. Na slávnostnej večeri v hoteli Balnea Esplanade Palace zaželal jej členom  veľa úspechov v Londýne generálny riaditeľ kúpeľov Klaus Pilz. Každému paralympionikovi odovzdal motivačný list obsahujúci aj mimoriadnu odmenu. „Športovci, ktorí prinesú bronzovú medailu, získajú od nás päťdňový pobyt v kúpeľoch, strieborní medailisti strávia u nás takisto päť dní v luxusnom apartmáne a držitelia zlatých medailí desať dní v luxusnom apartmáne,“ doplnil Klaus Pilz.Ak teda prekonajú slovenskí paralympionici svoj výkon z Pekingu spred štyroch rokov, keď doniesli dve zlaté, tri strieborné a jednu bronzovú medailu, stretnete možno pri svojej najbližšej návšteve Kúpeľov Piešťany držiteľa paralympijskej trofeje!„Tento výnimočný motivačný program priniesla vynikajúca dlhoročná spolupráca medzi Kúpeľmi Piešťany a Slovenským paralympijským výborom. Takže všetci medailisti majú regeneráciu už istú,“ podotkol šéf slovenských paralympionikov Ján Riapoš. …

Účastníci PH 2012 zložili sľub do rúk prezidenta SR

Vzáhrade Prezidentského paláca v Bratislave dnes dopoludnia zložili slávnostný sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča členovia výpravy PH Londýn 2012. Za 34 športovcov predniesli sľub strelec Radoslav Malenovský a atlétka Hana Kolníková.


Vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško najskôr predstavil všetkých športovcov a členov realizačných tímov, následne si všetci prevzali od hlavy štátu pamätný účastnícky odznak.

Po sľube nasledovala štátna hymna a príhovor prezidenta Ivana Gašparoviča. „Vaším prvým víťazstvom je už fakt, že ste splnili nominačné kritériá pre štart na paralympiáde,“ povedal a odovzdal vedúcemu výpravy vlajku.

„Urobíme maximum, aby sme sa mohli vracať s hrdosťou a dobrým pocitom", sľúbil predseda SPV Ján Riapoš a dodal: „Ďakujem za celú výpravu za podporu.“

„Bola to pre mňa obrovská česť, že ma vybrali predniesť slávnostný sľub. Verím, že keď už som dostal takú poctu, prinesie mi to v Londýne šťastie, ktoré mi pri premiére v Pekingu pred štyrmi rokmi chýbalo,“ povedal po ukončení slávnostného ceremoniálu Radoslav Malenovský. "Samozrejme, že som mala trochu trému. Dôležité teraz bude, aby sme slová sľubu teraz všetci dokázali premeniť na dobré výsledky na samotnej paralympiáde,“ dodala Hana Kolníková.

Výprava odcestuje do dejiska PH v piatok 24. augusta.

(vg, SITA)


Počúvajte dnes Nočnú pyramídu venovanú PH 2012 v Londýne

Hosťami dnešnej relácie Slovenského rozhlasu Nočná pyramída budú predseda SPV Ján Riapoš a vedúci výpravy Londýn 2012 Samuel Roško. Prorgam sa bude vysielať od 22:17 hod. a bude venovaný nadchádzajúcim PH 2012. Zaznie v ňom aj nová paralympijská hymna v podaní Roba Opatovského a obaja hostia budú odpovedať aj na otázky divákov.


Reláciu bude moderovať skúsený športový redaktor Peter Buček, ktorý sa dlhé roky venuje aj paralympijskému športu. 


Zajtra vyjde nový Paralympionik – špeciál k PH 2012

Tretie tohtoročné číslo prílohy Paralympionik nájdete v zajtrajšom vydaní denníka Šport. Veľká časť bude venovaná nadchádzajúcej londýnskej paralympiáde. Predstavujeme celú výpravu,štadióny, na ktorých budú súťažiť slovenskí športovci, aj program ich vystúpení.


Okrem toho tu nájdete historický prierez doterajšími štyrmi letnými paralympiádami, rozhovor s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušanom Čaplovičom, návrat k turnajom Slovakia Open 2012 v stolnom tenise a tenise, ako aj fotoreportáže zo spoločenských a športovo- spoločenských akcií.   

Nezabudnite – už zajtra!