Bezplatné vzdelávanie s možnosťou získania zamestnania

07.09.2011

 Bezplatné vzdelávanie s možnosťou získania zamestnania

IBM ponúka vzdelávací kurz pre možných uchádzačov o prácu v tejto spoločnosti. Ide o bezplatný kurz so zameraním na anglický jazyk, PC a komunikačné zručnosti. Organizuje ho v spolupráci s Národnou radou občanov so zdravotným postihnutím.


 • Kurz je určený  pre záujemcov o prácu v spoločnosti IBM.
 • Pozostáva z tréningu anglického jazyka, ktorý bude prebiehať po 2 hod. týždenne od novembra do marca. Začína na sa vstupným testovaním.
 • Po úspešnom ukončení vzdelávania postupujú absolventi do výberového procesu pre získanie práce v spoločnosti IBM (75% úspešnosť záverečného testu a min. 75% účasť na kurze).
 • Absolventi získajú osvedčenie o ukončení vzdelávania v anglickom jazyku v spoločnosti IBM.
 • Vzdelávanie je bezplatné a bude prebiehať v priestoroch spoločnosti IBM v Bratislave, účastníkom kurzu nebude preplácané cestovné ani iné náhrady.

 Prihlásiť  sa môže občan so zdravotným postihnutím: 

 • Čiže občan so zníženou pracovnouschopnosťou posúdený sociálnou poisťovňou, (občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou osobou.)
 • S ukončeným stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním (ekonomického, humanitného alebo technického zamerania).
 • So znalosťou anglického jazyka na mierne pokročilej úrovni.
 • PC zručnosti, najmä Excel na pokročilej úrovni. Ovládanie ďalších PC programov je potrebné bližšie špecifikovať.

 Ako sa prihlásiť?  

 • Zaslaním  štruktúrovaného životopisu v anglickom jazyku na adresu nrozp@nrozp.sk do konca októbra 2011.
 • Do predmetu e-mailu napíšte svoje meno a priezvisko
 • Vzhľadom na veľký počet uchádzačov o vzdelávanie budeme informovať iba tých, ktorí budú spĺňať podmienky pre zaradenie do kurzu (občania so zdravotným postihnutím, anglický jazyk na mierne pokročilej úrovni)

Najväčie delegácie v Londýne: Čína 569, USA 527, Veľká Británia 525

Bezmála polovicu trojhodinového programu slávnostného otvorenia paralympiády vyplnilo defilé športovcov účastníckych krajín. Ako prvý nastupoval Afganistan, ako 134. Slovensko, ktoré bude reprezentovať 34 paralympionikov. Najväčšia výprava v Londýne  je čínska s 569 členmi, USA má 527 a domáca  Veľká Británia 525 členov.


Napokon všetci slovenskí novinári dostali miesta na tribúne

Na mediálnej tribúne Olympijského štadióna v Londýne napokon dostali na slávnostné otvorenie paralympiády miesto všetci akreditovaní slovenskí novinári. Pôvodne Slovensku pridelili organizátori iba dve vstupenky, po reklamácii sa podarilo zabezpečiť pracovné miesta pre všetkých. Na paralympiáde je akreditovaných 2500 novinárov, so všetkými postami má byť v Londýne až 6000 zástupcov médií.


Vadovičová štartuje v Londýne zo Slovákov ako prvá

Veronika Vadovičová začína svoje účinkovanie na londýnskej paralympiáde zo slovenských reprezentantov ako prvá. Vo štvrtok 30. augusta ju o 9.00 miestneho času čaká prvá z jej štyroch disciplín – vzduchová puška v stoji 40, v ktorej obhajuje titul z Pekingu.


Pochopiteľne, na stredajšom tréningu pútala záujem médií. „Pred štyrmi rokmi som vyhrala prekvapujúco. Ak potvrdím v Londýne tréningové výkony, budem spokojná,“ uviedla v interview, ktoré priniesol informačný servis intranet.

Zaujímali sa aj o športové začiatky 29-ročnej strelkyne. „Mala som štrnásť, keď sme museli v daždivý deň v škole zostať vnútri. Vyskúšala som streľbu, zapáčila sa mi a zostala som pri nej,“ popisovala svoje začiatky telesne postihnutá účastníčka štyroch paralympijských hier od Sydney 2000 po Londýn 2012.

V prvý deň rozdelia v Londýne 28 z 503 zlatých paralympijských medailí


Minister Dušan Čaplovič hosťom slovenských paralympionkov

Minister školstva, vedy výskumu a športu SR Dušan Čaplovič pricestoval do Londýna a bude dnes na slávnostnom otvorení paralympijských hier. Hosť slovenskej výpravy vo štvrtok navštívi paralympijskú dedinu a stretne sa so športovcami, ktorých čaká desať dní súťaženia.


Na slávnostnom otvorení bude dnes  šesťdesiat Slovákov

V Londýne je zamračené a predpoveď počasia je v duchu tradície – má pršať. Na dnešné slávnostné otvorenie paralympiády vyfasovali účastníci pršiplášte. Slovenská výprava, ako jedna zo 166 krajín na paralympiáde v Londýne, vpochoduje na Olympijský štadión za Singapurom a pred Slovinskom so šesťdesiatkou svojich členov - športovcov a sprievodu. Na čele bude niesť vlajku zrakovo postihnutý cyklista Vladislav Janovjak.


Medzi slovenskými reprezentantmi budú chýbať tí, ktorých vo štvrtok ráno čakajú súťaže: strelkyňa Vadovičová, stolní tenisti, lukostrelec Lyócsa i atlétka Kolníková, ktorá má miernu teplotu. Ceremoniál sa začína o 20.30 londýnského času (21.30 u nás).

Športovci idú na štadión z dediny peši, čaká ich poldruha kilometra, čo je takmer nič oproti presunom na minulých paralympiádach. Takže je predpoklad, že sa napriek trojhodinovému programu, dostanú  do postelí v relatívne dobrom čase.


Paralympionici v akcii! Pozrite si fotky Romana Benického

Fotoreportér Roman Benický zachytáva zdravotne postihnutých športovcov v akcii už na siedmej paralympiáde. V Londýne fotografuje od prvého dňa pobytu výpravy. Jeho snímky si môžete pozrieť na tejto stránke vo fotogalérii, ktorú nájdete v navigácii. Kliknite na rok 2012, kde je vo folderi Londýn 2012. Príjemnú prehliadku!

 


Doktor klope na drevo, Slováci sú pred súťažami fit

MUDr. Franišek Pisarčík má na adrese Seaside 1 v paralympijskej dedine, kde bývajú slovenskí reprezentanti, svoju ordináciu. Ale zatiaľ, našťastie, nemal vážnych pacientov, čo je pred súťažami tá najlepšia správa.


„Ošetroval som bežné otlaky od protéz, stolným tenisom som naordinoval magnetoterapiu na unavené zápästia. Všetko sú to štandardné veci. Až som prekvapený, že sú všetci športovci fit,“ vravel lekár, ktorý je na svojej tretej paralympiáde.

Prvým Slovákom, ktorý priamo v Londýne absolvoval dopingovú kontrolu, je debutant Adrián Matušík, diskár a guliar.  


Fyzioterapeut – nováčik má u paralympionikov úspech

Jakub Benč z Vyhní je v slovenskej výprave v Londýne nováčikom. Mladého fyzioterapeuta vychvaľuje jeho kolegyňa, masérka Nesvija Trepačová, ktorá už má skúsenosti z Pekingu, ale hlavne športovci. Jakub si so sestrou otvorili vo Vyhniach (1300 obyvateľov) masážny salón, ktorý navštevujú ľudia zo širokého okolia.


„Sestra sa orientuje na tradičnú čínsku medicínu a aj ja sa usilujem uplatniť v práci niečo z nej,“ hovorí sympatický mladý muž, ktorého poznajú najmä lyžiari – bežci na čele s Bajčičákom. Z paralympionikov ho ako prví objavili stolní tenisti. Viacerí slovenskí reprezentanti už v Londýne vyskúšali jeho novátorstvo – napríklad moxovanie, keď prikladá horiacu tyčinku na bolestivé miesta alebo bankovanie slúžiace na uvoľňovanie i detoxikáciu. V prvých dňoch dostala dvojica  Benč – Trepačová zabrať. Paralympionici sa pustili s chuťou do tréningu v snahe zvyknúť si na londýnske športoviská a po únave je dobrá masáž na nezaplatenie.


Intranet už ponúka informácie o účastníkoch

Paralympijský intranet už „kŕmia“ informáciami o účastníkoch londýnskych hier. Jedným z najprominentnejších je Oscar Pistorius, juhoafrický bežec s postihnutím dolných končatín, ktorý bežal po prvý raz aj na OH. V pláne má štyri disciplíny – stovku a štafetu na 4x100 m, zlato obhajuje na 200 a 400 m. Po Londýne plánuje prípravu aj na Rio de Janeiro.