Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

20.03.2010

Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.


„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou


Dnes vychádza ďalšie vydanie PARALYMPIONIKA!

V denníku ŠPORT nájdete dnes tretie tohtoročné vydanie prílohy PARALYMPIONIK, ktorá opäť prináša najčerstvejšie informácie z paralympijského hnutia na Slovensku. Okrem iného v nej nájdete aktuálne informácie z Londýna, reportáž z premiéry nášho hokejového tímu či profil Rastislava Revúckeho.


Ďalej sa dočítate:

O úspechoch našich cyklistov na MS v Dánsku

Koľko miesteniek na PH 2012  vybojovali slovenskí lukostrelci

Ako sa chystajú stolní tenisti na tohtoročný vrchol v Splite

Čo obdivuje na paralympionikoch výkonný riaditeľ MSC Suzuki Slovensko Andrej Ilavský

Ako sme točili „kolesá“ v Smoleniciach a ďalších mestách

a množstvo ďalších zaujímavostí z domáceho i zahraničného diania.


Počúvajte „Víkendovú rannú sprchu“ v Hornet rádiu  

Športové Hornet rádio sa v apríli  tohto roku stalo mediálnym partnerom SPV.  Odvtedy sa každý víkend ocitajú „v rannej sprche“ zástupcovia našich športov. Vypočujte si rozhovor s kapitánom hokejového tímu Petrom Štítom o prvom vystúpení Slovákov na turnaji vo Viedni.


 Rozhovor nájdete pod aktualitami na tejto stránke. V archíve sú zoradené rozhovory z minulých týždňov od najčerstvejších po najstaršie.Štefan Kopčík o otvorených ME v streľbe  zrakovo znevýhodnenýchBranislav Režňák o MS v cyklistike  Katarína Jobbágyová o ME v drezúreVeronika Vadovičová o Svetovom pohári strelcov v Thajsku – atď.  „Sme radi, že rady našich mediálnych partnerov rozšíril aj Slovenský paralympijský výbor, čiže strešná organizácia hendikepovaných športovcov, pred ktorými máme všetci v našom rádiu obrovský rešpekt a nesmierne ich uznávame za ich bojovný a nepoddajný prístup k životu. Snažíme sa v našom vysielaní nájsť paralympionikom čo najviac priestoru, keďže máme záujem byť stabilným informačným kanálom pre všetkých ľudí z paralympijského hnutia a pre všetkých fanúšikov paralympijských športovcov,” zdôrazňuje programový riaditeľ Hornet rádia Pavol Gašpar.Hornet rádio vo svojom vysielaní pravidelne informuje o novinkách v živote slovenskej paralympijskej rodiny.„Jednak je to v podobe príspevkov a potom pravidelne vo vysielaní relácie Víkendová ranná sprcha, ktorú vysielame v sobotu a v nedeľu ráno. Naši redaktori zároveň pripravujú servis zvukových správ a rozhovorov  pre webovú stránku Slovenského paralympijského výboru,” doplnil programový riaditeľ Hornet rádia Pavol Gašpar.Paralympionicivnímajú spoluprácu s Hornet rádiom rovnako veľmi pozitívne.„Slovenský paralympijský šport musí stále tvrdo bojovať o priazeň na všetkých…

Varovanie londýnskej polície: Pozor na falošné vstupenky!

Londýnsky Interpol poskytol Polícii SR dokument, v ktorom varuje záujemcov o zakúpenie lístkov na budúcoročnú olympiádu a paralympiádu od neautorizovaných predajcov. Britská polícia sa tým snaží predchádzať páchaniu trestnej činnosti na potenciálnych kupujúcich, ktorí by si mohli zakúpiť falošné vstupenky.


Autorizovaným predajcom vstupeniek na Slovensku je pre PH 2012 spoločnosť Herial, s.r.o., preto žiadame všetkých záujemcov, aby sa obracali so svojimi žiadosťami výhradne na túto spoločnosť.  


Hokej: Slovensko prehralo v zápase o 3. miesto s Rakúskom 2:3

Slovenský tím v hokeji na sánkach má za sebou svoju premiéru. Absolvoval ju počas víkendu vo Viedni na Prvom memoriáli Helmuta Zilka. V konkurencii Kórejskej republiky, Talianska a Rakúska skončil na štvrtom mieste. V stretnutí  o 3. priečku sme podľahli usporiadateľskej krajine tesne 2:3.


V našom úvodnom vystúpení sme prehrali so silným tímom Kórejskej republiky 0:9 (0:8, 0:1, 0:0). V úvodnom dejstve naši hráči zaplatili nováčikovskú daň. Zlepšeným výkonom, najmä v obrannej fáze, sa nám v ďalších dvoch tretinách podarilo eliminovať prednosti Ázijčanov a jediný gól sme inkasovali 40 s. pred klaksónom druhej tretiny.

V druhom stretnutí sme ťahali za kratší koniec s Rakúšanmi – 1:4 (0:2, 1:1, 0:1), ale v druhej tretine sme sa dočkali prvého slovenského gólu v medzištátnom zápase. Strelil ho 14 - ročný Martin Joppa. V záverečnom stretnutí skupiny sme prehrali s tohtoročným európskym šampiónom Talianskom 1:13 (0:4, 1:4, 0:5).

V nedeľnom finále sa stretli Taliani s Kórejcami (0:1pp), Slovensko hralo s Rakúskom (2:3) o tretie miesto.  

fotogaléria


Prispejte do fotografickej súťaže „Bariéry 2011“ !

Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR vyhlasuje v poradí už štvrtý ročník internetovej fotografickej súťaže pod názvom „Bariéry 2011“. Súťaž sa v tomto roku nesie v duchu“Starosti a radosti každodenného života ľudí so zdravotným postihnutím” a prebieha od 20.septembra do 25. novembra 2011 na stránke: www.nrozp-bariery.sk.


Zobrazovanie bariér, ale aj spôsobov ich prekonávania, má pre osoby so zdravotným postihnutím veľký význam. Nezáleží na tom, kto na ne upozorňuje, dôležité je, že aj široká verejnosť začína vnímať ľudí so sluchovým, zrakovým, mentálnym, duševným alebo telesným postihnutím ako súčasť spoločnosti.„Projekt Bariéry v minulých ročníkoch prekročil hranice pôvodného zámeru zobrazenia fyzických bariér, ktoré sužujú ľudí so zdravotným postihnutím. Svedčia o tom fotografie z minuloročných súťaží zobrazujúce aj postihnutie, ktoré možno nie je navonok viditeľné. Preto sme sa rozhodli v roku 2011 zrealizovať fotografickú súťaž na tému každodenného života ľudí so zdravotným postihnutím a ukázať prostredníctvom fotografie nielen prekážky, ale aj príklady dobrej praxe odstraňovania bariér v živote ľudí s postihnutím“, povedala Michaela Hirčková, manažérka projektu.Súťažiaci, ktorí zašlú najlepšie fotografie, majú možnosť získať hodnotné ceny, ktorými sú fotoaparáty FUJIFILM, darčeky spoločnosti IBM a balíček ekodrogérie od spoločnosti Biologika.  Viac informácií o podmienkach súťaže je uvedených v pravidlách súťaže. Vyhodnotenie ako aj následná výstava fotografií prebehne v mesiaci december.Projekt Bariéry 2011 realizuje Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR v rámci programu 7.1 Kultúra znevýhodnených skupín obyvateľstva.Mgr. Michaela Hirčková, organizátorka súťaže0911 469 226, hirckova@gmail.com

 Slovensko dnes čaká vo Viedni hokejová premiéra!

Tvoriaci sa slovenský reprezentačný tím v hokeji na sánkach sa v dňoch 23. – 25. septembra zúčastní vo Viedni na turnaji štyroch krajín. Pôjde o prvé oficiálne vystúpenie nášho mužstva, ktoré sa vo svojom prvom zápase v piatok večer stretne s Kórejskou republikou.


Dejiskom podujatia s názvom „Prvý memoriál Helmuta Zilka“ (bývalý primátor Viedne) bude Albert – Schultz Eisshalle na ľavom brehu Dunaja (Attemsgasse 1). Program: 23. septembra (piatok) 15:00 slávnostné otvorenie 16:35 Rakúsko – Taliansko   19:05 Slovensko – Kórejská republika 24. septembra (sobota) 09:05 Rakúsko – Slovensko 11:40 Kórejská republika – Taliansko 15:10 Rakúsko – Kórejská republika 17:45 Slovensko – Taliansko 25. septembra (nedeľa) 07:50 zápas o 3. miesto 10:25 finále 12:25 záverečný ceremoniál Slovensko budú reprezentovať: Peter Štít (1974) Miroslav Kardoš (1985) Martin Joppa (1997) Jakub Trška (1993) Vojtech Német (1991) Marián Chreno (1984) Marián Hutka (1974), brankár Róbert Uporský (1991) Patrik Tureček (1990) David Palát (1984) CZE* Daniel Sigmund (1970) CZE* Realizačný tím: Miroslav Dráb, tréner Martin Šós, fyzio Matej Ligač (asistent) Jaromír Tureček (asistent) Peter Hamaj, vedúci výpravy Kórejská republika obsadila  6. miesto na PH 2010 a 7. miesto na MS 2009.  Taliansko skončilo na 7. mieste na PH 2010, na 6. mieste na MS 2009 a vyhralo ME 2011! Obidva tímy patria medzi širšiu svetovú špičku. Rakúsko iba začína podobne ako Slovensko. Podľa posledných správ bude posilnené o českých hráčov. Rovnako ako náš tím o D. Paláta a D. Sigmunda, ktorí pomáhali s prípravou nášho mužstva. Príďte povzbudiť našich chlapcov!  

 ME v streľbe nevidiacich: Slovensko má striebornú medailu  

Štefan Kopčík vybojoval striebornú medailu v disciplíne vzduchová puška 60 rán v stoji  na 3. otvorených majstrovstvách Európy v streľbe nevidiacich a zrakovo znevýhodnených, ktoré sa konali v dňoch 13. – 18. septembra na nitrianskom výstavisku Agrokomplex. Ten istý pretekár obsadil štvrté miesto v disciplíne B – 3 x 40.


V Nitre pretekalo rekordných 21 strelcov z ôsmich európskych krajín a jeden súťažiaci z Ázie. Najúspešnejším účastníkom sa stal Fín Timo Nyström, ktorý zvíťazil v dvoch disciplínach a v jednej skončil na druhom mieste. Ako najlepší strelec získal aj cenu predsedu SNSŠS.


 Stolný tenis: Slováci získali v Sheffielde tri medaile

Turnaj British Open, ktorý sa v nedeľu skončil v Sheffielde, bol poslednou previerkou pred blížiacimi sa ME v Splite. Slovenská reprezentácia na tomto podujatí s faktorom 40 získala tri medailové umiestnenia. Postarali sa o to Ján Riapoš a Rastislav Revúcky (zlato v tímovej súťaži), Richard Csejtey (striebro v jednotlivcoch) a dvojica Peter Mihálik – Andrej Mészáros (bronz v tímoch).


Turnaj prilákal do centra metalurgie a výroby ocele silnú konkurenciu z celého sveta. O účasť na budúcoročných PH tu bojovalo až 350 hráčov zo 45 krajín sveta. Dvojica Riapoš – Revúcky si v semifinále skupiny TT2 poradila s Kóreou (3:1) a vo finále rovnakým pomerom zdolala aj rakúsko – kórejský pár.

Ďalší vozičkári Mihálik s Mészárosom naopak podľahli v skupine TT4 v semifinále Kórei 1:3, ale v súboji o bronz zdolali Švédsko 3:2.

Náš jediný zástupca v medailových bojoch jednotlivcov R. Csejtey nestačil iba na Švéda Anderssona vo finále (0:3). Naopak, v súboji tímov prehral spolu s Miroslavom Jamborom v súboji o tretiu priečku s domácimi Angličanmi 1:3.

Turnaja sa v dôsledku zdravotných problémov resp. pracovných povinností  nezúčastnili Oľga Barbušová a Alena Kánová. Naši reprezentanti následne absolvujú v Sheffielde tréningový kemp, ktorý potrvá do 25.septembra.


Európsky šampionát zrakovo postihnutých strelcov so štyrmi Slovákmi

Dnes sa v Nitre začínajú Otvorené Majstrovstvá Európy IBSA v streľbe zo vzduchovej pušky pre nevidiacich a zrakovo znevýhodnených. Na šampionát, ktorý potrvá do nedele, sa prihlásilo 21 strelcov z ôsmich európskych štátov a jeden  strelec z Ázie. Slovensko budú reprezentovať traja muži a jedna žena.


Majstrovstvá sú zaujímavé aj tým, že po prvýkrát sa podľa nových pravidiel bude strieľať v ľahu i kľaku bez streleckého remeňa. Slovenský tím si svoju pripravenosť preverili na domácom šampionáte v streľbe zo vzduchovej pušky na 10 m v disciplínach 3 x 40 a 60 striel v ľahu. Veľmi vyrovnaný súboj na ňom zviedli bývalý majster sveta Pavol Kováč (ŠK NS Očko Levice) a aktuálny šampión Štefan Kopčík z ŠK Lučivná.