Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

20.03.2010

Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.


„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou


Prispejte k záchrane antických sôch v piešťanských kúpeľoch

Dlhoročný partner SPV – Kúpele Piešťany - sa obracia na členov paralympijskej rodiny so žiadosťou o podporu pri záchrane antických sôch na kúpeľnom ostrove, konkrétne pred liečebným domom Thermia Palace.  Prispejte, ak môžete, svojim hlasom do verejného hlasovania Nadácie VUB, a.s.  


PROSÍM HLASUJTE TU  www.vub.sk/sochy  a zvoľte č. 7- Piešťany *
Hlasovanie trvá do 31.10.2011
ĎAKUJEME za každý hlas!

O prostriedky z Nadácie VUB sa uchádza osem miest, ktorých sochy potrebujú nutne prostriedky na svoju záchranu. V predbežných výsledkoch hlasovania sú Piešťany na 2. mieste.

*(Z jedného PC sa počíta iba jeden hlas, nakoľko sa pri hlasovaní sleduje IP adresa PC)


Navždy nás opustil Pavel Elgyütt

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že v sobotu 15. októbra nás navždy opustil člen paralympijskej rodiny, bývalý reprezentant v stolnom tenise,  priateľ a kamarát Pavel Elgyütt (56). Pohreb bude v utorok 18. októbra o 14. hod. v rímskokatolíckom kostole v Žiranoch pri Nitre.   


Pavel Elgyütt sa narodil 24. januára 1955 v Partizánskom. Tu prežil detsvo a po ukončení gymnázia odišiel študovať na Drevársku fakultu Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene. V roku 1976 utrpel zlomeninu chrbtice a zostal pipútaný k invalidnému vozíku.  Šport telesne postihnutých mu učaroval ešte vo svojich priekopníckych rokoch u nás. Venoval sa dobrovoľnej trénerskej práci na ZŠ Topoľova v Nitre, prispieval do Triumfu ducha – časopisu Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov, bol aktívny aj v charitatívnej kampani „Na kolesách proti rakovine“, ktorej hlavným organizátorom je SPV.


Rokovanie VV SPV

Dnes sa v priestoroch SPV uskutočnilo ďalšie zasadanie VV SPV.
VV sa začal slávnostným ocenením Š. Kopčíka - člena VV pri príležitosti jeho životného jubilea.


Hlavnými bodmi programu bola príprava riadneho VZ SPV spojeného s Konferenciou o športe zdravotne znevýhodnených a schválenie nominačných kritérií na PH Londýn 2012. VV SPV určil termín konania VZ na 17.novembra 2011. Taktiež na návrh štábu rozhodol o vyradení športovcov z Tímu PH Londýn a schválil lekára výpravy a vedúcich jednotlivých športov.


 Medzi najlepšími športovcami aj Veronika Vadovičová

Minister vnútra SR Daniel Lipšic prijal v pondelok najúspešnejších športovcov svojho rezortu, medzi ktorými nechýbala ani paralympijská víťazka z Pekingu 2008, strelkyňa Veronika Vadovičová. Na prijatí mali zastúpenie tri športy: kanoistika, vodný slalom a športová streľba.


Členovia SŠŠR MV SR Bratislava získali v tomto roku 24 medailí a pre Slovensko vybojovali 13 olympijských miesteniek do Londýna 2012. Z nich najviac kanoisti 6, strelci 5 (plus jedna na paralympiádu) a 1 vodný slalom.


Medzinárodná liga curlingu vozičkárov

V curlingovej hale na pražských Roztyloch bol minulý týždeň zahájený 2. ročník medzinárodnej ligy curlingu vozičkárov.


Do súťaže sa v tomto ročníku prihlásilo 8 teamov zo štyroch krajín.
K minuloročným účastníkom z Česka, Poľska a Slovenska pribudol team z Nemecka, čo nepochybne zvýši kvalitu medzinárodnej ligy, keďže skipom (kapitánom) frankfurtského teamu je skúsený Jens Jäger, držiteľ bronzovej medaily z MS v roku 2009 a účastník paralympíjskych hier vo Vancouveri 2010.

Súťažné družstvá v lige:

Slovensko, Nemecko, Poľsko, HSC Velké Meziříčí (CZE), SC JÚ Praha A (CZE), SK N.M.n.M. A (CZE), SC JÚ Praha B (CZE), SK N.M.n.M. B(CZE)

Výsledky Slovenského teamu v prvom kole ligy:

SlovenskoHSC Velké Meziříčí17-2
SlovenskoN.M.n.M.(A)8-5
SlovenskoNemecko9-7

 


Dnes vychádza ďalšie vydanie PARALYMPIONIKA!

V denníku ŠPORT nájdete dnes tretie tohtoročné vydanie prílohy PARALYMPIONIK, ktorá opäť prináša najčerstvejšie informácie z paralympijského hnutia na Slovensku. Okrem iného v nej nájdete aktuálne informácie z Londýna, reportáž z premiéry nášho hokejového tímu či profil Rastislava Revúckeho.


Ďalej sa dočítate:

O úspechoch našich cyklistov na MS v Dánsku

Koľko miesteniek na PH 2012  vybojovali slovenskí lukostrelci

Ako sa chystajú stolní tenisti na tohtoročný vrchol v Splite

Čo obdivuje na paralympionikoch výkonný riaditeľ MSC Suzuki Slovensko Andrej Ilavský

Ako sme točili „kolesá“ v Smoleniciach a ďalších mestách

a množstvo ďalších zaujímavostí z domáceho i zahraničného diania.


Počúvajte „Víkendovú rannú sprchu“ v Hornet rádiu  

Športové Hornet rádio sa v apríli  tohto roku stalo mediálnym partnerom SPV.  Odvtedy sa každý víkend ocitajú „v rannej sprche“ zástupcovia našich športov. Vypočujte si rozhovor s kapitánom hokejového tímu Petrom Štítom o prvom vystúpení Slovákov na turnaji vo Viedni.


 Rozhovor nájdete pod aktualitami na tejto stránke. V archíve sú zoradené rozhovory z minulých týždňov od najčerstvejších po najstaršie.Štefan Kopčík o otvorených ME v streľbe  zrakovo znevýhodnenýchBranislav Režňák o MS v cyklistike  Katarína Jobbágyová o ME v drezúreVeronika Vadovičová o Svetovom pohári strelcov v Thajsku – atď.  „Sme radi, že rady našich mediálnych partnerov rozšíril aj Slovenský paralympijský výbor, čiže strešná organizácia hendikepovaných športovcov, pred ktorými máme všetci v našom rádiu obrovský rešpekt a nesmierne ich uznávame za ich bojovný a nepoddajný prístup k životu. Snažíme sa v našom vysielaní nájsť paralympionikom čo najviac priestoru, keďže máme záujem byť stabilným informačným kanálom pre všetkých ľudí z paralympijského hnutia a pre všetkých fanúšikov paralympijských športovcov,” zdôrazňuje programový riaditeľ Hornet rádia Pavol Gašpar.Hornet rádio vo svojom vysielaní pravidelne informuje o novinkách v živote slovenskej paralympijskej rodiny.„Jednak je to v podobe príspevkov a potom pravidelne vo vysielaní relácie Víkendová ranná sprcha, ktorú vysielame v sobotu a v nedeľu ráno. Naši redaktori zároveň pripravujú servis zvukových správ a rozhovorov  pre webovú stránku Slovenského paralympijského výboru,” doplnil programový riaditeľ Hornet rádia Pavol Gašpar.Paralympionicivnímajú spoluprácu s Hornet rádiom rovnako veľmi pozitívne.„Slovenský paralympijský šport musí stále tvrdo bojovať o priazeň na všetkých…

Varovanie londýnskej polície: Pozor na falošné vstupenky!

Londýnsky Interpol poskytol Polícii SR dokument, v ktorom varuje záujemcov o zakúpenie lístkov na budúcoročnú olympiádu a paralympiádu od neautorizovaných predajcov. Britská polícia sa tým snaží predchádzať páchaniu trestnej činnosti na potenciálnych kupujúcich, ktorí by si mohli zakúpiť falošné vstupenky.


Autorizovaným predajcom vstupeniek na Slovensku je pre PH 2012 spoločnosť Herial, s.r.o., preto žiadame všetkých záujemcov, aby sa obracali so svojimi žiadosťami výhradne na túto spoločnosť.  


Hokej: Slovensko prehralo v zápase o 3. miesto s Rakúskom 2:3

Slovenský tím v hokeji na sánkach má za sebou svoju premiéru. Absolvoval ju počas víkendu vo Viedni na Prvom memoriáli Helmuta Zilka. V konkurencii Kórejskej republiky, Talianska a Rakúska skončil na štvrtom mieste. V stretnutí  o 3. priečku sme podľahli usporiadateľskej krajine tesne 2:3.


V našom úvodnom vystúpení sme prehrali so silným tímom Kórejskej republiky 0:9 (0:8, 0:1, 0:0). V úvodnom dejstve naši hráči zaplatili nováčikovskú daň. Zlepšeným výkonom, najmä v obrannej fáze, sa nám v ďalších dvoch tretinách podarilo eliminovať prednosti Ázijčanov a jediný gól sme inkasovali 40 s. pred klaksónom druhej tretiny.

V druhom stretnutí sme ťahali za kratší koniec s Rakúšanmi – 1:4 (0:2, 1:1, 0:1), ale v druhej tretine sme sa dočkali prvého slovenského gólu v medzištátnom zápase. Strelil ho 14 - ročný Martin Joppa. V záverečnom stretnutí skupiny sme prehrali s tohtoročným európskym šampiónom Talianskom 1:13 (0:4, 1:4, 0:5).

V nedeľnom finále sa stretli Taliani s Kórejcami (0:1pp), Slovensko hralo s Rakúskom (2:3) o tretie miesto.  

fotogaléria