Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

20.03.2010

Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.


„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou


Smolenice pripravia v nedeľu najväčšiu akciu tohtoročných „kolies“

Pod zámkom v Smoleniciach sa v uskutoční v nedeľu 21. augusta najväčšie podujatie IX. ročníka projektu „Na kolesách proti rakovine“. Program začína ráno o 9. hod  štartom cyklomaratónu,  od 13:30 bude prebiehať veľký benefičný koncert, na ktorom sa predstavia viaceré hudobné osobnosti a skupiny.


Návštevníci podujatia uvidia v akcii napríklad skupiny Kmeťoband, Aya, Campana Batucada, Smola a hrušky, ďalej vystúpia Zuzana Smatanová, superstaristi Michal Šeps a Matej Piňák, Lazaro a mnohí ďalší. Súčasťou podujatia bude aj viacero sprievodných akcií – súťaže na cyklotrenažéri a veslovacom  trenažéri, maľovanie na tvár, nafukovacie atrakcie, symbolická jazda na nemotorových kolieskových prostriedkoch.

Opäť ako v predošlých dvoch rokoch sa všetci tešíme na výbornú náladu a zaplnený zámocký svah. Pridajte a príďte v nedeľu do Smoleníc!


 Svetový šampionát kanoistov premiérovo aj so zdravotne postihnutými

Po prvýkrát v histórii sa na MS v kanoistike predstavuje aj súťaž zdravotne postihnutých športovcov. V maďarskom Szegede zabojujú v 12 kategóriách o letenky na budúcoročnú paralympiádu v Londýne. Slovensku nemá zatiaľ v týchto súťažiach svojho zástupcu.Dnes „Na kolesách proti rakovine“ v Michalovciach

Slovenský paralympijský výbor, hlavný organizátor kampane „Na kolesách proti rakovine“, všetkých pozýva na dnešné podujatie, ktoré sa uskutoční  od 15. h na Námestí osloboditeľov  v Michalovciach. Program otvorí symbolická jazda na nemotorových kolieskových prostriedkoch o 15:30 h, pokračovať bude benefičným koncertom a ďalšími sprievodnými akciami.


Jazda sa uskutoční na trase Mestský úrad - J. Hollého - Ul. okružná - Štefánikova - Mestský úrad. Prezentácia všetkých záujemcov bude vo vestibule mestského úradu. K dispozícii bude veslovací trenažér, cyklotrenažér  a rôzne súťaže. V rámci koncertu vystúpia Campana Batucada, Alan Mikušek, Matka Guráž, Storyum, Aya a ďalší.


Zasadnutie lekárskej komisie i štábu Londýn 2012

V sídle SPV v Bratislave sa dnes konalo zasadnutie lekárskej komisie. Ako informoval jej predseda Juraj Štefák, venovalo sa najmä otázke zdravotného zabezpečenia prípravy a účasti našich športovcov na budúcoročnej paralympiáde v Londýne a antidopingovej problematike.


Ďalšími bodmi jej rokovania boli spolupráca so zdravotníckymi zariadeniami za účelom poskytovania špecializovaných služieb pre našich paralympionikov a návrh na lekára výpravy  pre PH 2012. Komisia sa jednoznačne zhodla na Františkovi Pisarčíkovi, ktorý už pôsobil v tejto funkcii aj na predošlých letných hrách.

V popoludňajších hodinách sa uskutočnilo zasadnutie štábu PH Londýn 2012. V programe sa členovia zaoberali aktuálnym stavom športovej prípravy a najmä plnením kvalifikačných limitov na PH Londýn 2012. Konštatovali, že v súčasnosti má splnené medzinárodné limity už 23 športovcov v 6 športových odvetviach. Taktiež sa diskutovalo o aktualizácii - zaradenia či vyradenia - Tímu PH Londýn a o návrhoch na vedúcich športov, ktorí budú navrhnutí VV SPV na schválenie do Štábu.


Na kolesách proti rakovine v Michalovciach a Smoleniciach

Projekt "Na kolesách proti rakovine" bude pokračovať na budúci týždeň. Všetkých srdečne pozývame na námestie do Michaloviec vo štvrtok 18. augusta, ako aj v nedeľu 21. augusta do Smoleníc, kde sa pod miestnom zámokom uskutroční už po tretíkrát veľký koncert na podporu tejto charitatívnej kampane. Súčasťou podujatia v Smoleniciach bude aj finále cvyklomaratónu.


Cyklomaratón - finále 2011PROPOZÍCIE celoslovenského finále cyklomaratónu„Kampane proti obezite“Preteky: CYKLOMARATÓN HORSKÝCH BICYKLOV Celoslovenské finále v cyklomaratóne horských bicyklov sa uskutoční v rámci programu záverečného koncertu tohtoročného ročníka Kampane proti rakovine v Smoleniciach. Finálové preteky budú prebiehať v okolí Smolenického zámku na lesných cestičkách. Súťaž je určená pre širokú verejnosť.Miesto konania: Smolenice, 21.8.2011 pri zámku v Smoleniciach (čas prezentácie a štartu bude upresnený)Hlavný organizátor: Slovenský paralympijský výbor, so sídlom: Benediktiho 5, 811 05 BA.Poverený usporiadateľ: CK Karpaty Smolenice, so sídlom Š. Baniča 57, 919 04 Smolenice.Riaditeľ pretekov: Roman Holomek – predseda CK Karpaty, kontakt: mobil 0905 778 041.Adresa na zaslanie prihlášky: poštou na horeuvedenú adresu CK Karpaty, elektronicky na adresu:ckkarpaty@post.sk. V prípade zaslania prihlášky poštou táto musí byť doručená usporiadateľovi do 15.8.2011.Kategórie a dĺžka trate pretekov:Do 12 rokov vrátane – 800 m traťDo 15 rokov vrátane – 3,5 km traťDo 18 rokov vrátane – 7 km trať19 a viac rokov – 10,5 km trať.Účastníci pretekov: Do stanoveného termínu prihlásení prví traja z mestských a obecných kôl v každej z kategórii. Vyhodnocovať sa budú samostatne vo všetkých kategóriách chlapci, resp. muži a dievčatá, resp. ženy. Podmienky účasti:Prihlásenie do celoslovenského finále:zaslané vyplnené tlačivo – „…

 Aj Paríž si pripomenie rok do londýnskej paralympiády

Francúzsky paralympijský výbor (FFH) organizuje 9. – 10. septembra pred parížskou radnicou oslavu paralympijského športu. Akcia nadväzuje na Medzinárodný paralympijský deň, ktorý tohto roku organizuje IPC v Londýne. FFH zároveň ponúkne verejnosti vstupenky na PH 2012.  


Práve Paríž prehral pred šiestimi rokmi s Londýnom súboj o organizáciu OH a PH v roku 2012. Podobná akcia sa uskutoční na francúzskej pôde už po piatykrát a široká verejnosť bude mať možnosť stretnúť sa s najlepšími paralympionikmi. Tí budú predvádzať ukážky športov medzi sebou alebo v priateľských dueloch s návštevníkmi tohto podujatia.   

Celá plocha pred radnicou bude rozdelená do piatich zón označených rôznymi názvami.  “Energia” bude zahŕňať atletiku, vzpieranie, jazdu na bicykli, veslovanie , “tím” basketbal, rugby na vozíku, goalball,  “presnosť” bocciu, streľbu, lukostreľbu, “duel” tenis na vozíku, stolný tenis, judo,  “pocity” lezenie a  kurz ovládania vozíka.


 Pistoriusovi sa splnil sen: bude štartovať na atletických MS v Dägu

Šprintér Oscar Pistorius bol nominovaný juhoafrickou atletickou federáciou na svetový šampionát v kórejskom Dägu. Športovec, ktorý beháva s dvomi podkolennými protézami sa dlho usiloval o štart medzi zdravými atlétmi. Bude štartovať v disciplíne 400 metrov i v štafete 4 x 400 metrov.


"Dlho som sníval o tom, že raz budem štartovať na majstrovstvách sveta alebo olympijských hrách. Som hrdý, že sa mi to podarilo. Prežívam jednu z najkrajších chvíľ v mojom živote," uviedol 24-ročný športovec.

Paralympijského fenoména uvidí priamo v akcii aj Dubnica, kde sa 15. septembra uskutoční atletický míting  EA Classic - Atletický most. Potvrdil to manažér mítingu Alfons Juck.


Sériu pretekov odštartujú strelci v Thajsku

Slovenských reprezentantov čaká v auguste a septembri bohatý program. Ako prví cestujú 17. augusta na preteky Svetového pohára do Thajska naši športoví strelci, ktorí sa v zložení  Vadovičová – Malenovský - Široký pokúsia nadviazať na tohtoročné výborné výsledky. Až 14 členov bude mať výprava boccistov na Svetový pohár v Belfaste (18. – 26. augusta).


Na Ostrovy, konkrétne do kolísky paralympijského športu v Stoke – Mandeville, budú mieriť aj kroky pätice našich lukostrelcov (Kinik, Majerčák, Marečák, Kaščák, Lyócsa), ktorí tam v dňoch 4. – 9. septembra zabojujú v kvalifikácii o miestenky na PH 2012.

MS v cyklistike sa uskutočnia v termíne 4. - 12. septembra v dánskom Ronskilde a zúčastní sa na nich sedemčlenná výprava zo Slovenska.

Najbohatší program čaká stolnotenisovú reprezentáciu. Začína sústredením v slovinskom Lašku na prelome augusta a septembra, následne sa presúva na Czech Open do Ostravy (7. – 11. septembra). V Sheffielde absolvuje v dňoch 13.- 18. septembra turnaj British Open s faktorom 40 a po jeho skončení ďalší tréningový kemp. Tohtoročným vrcholom bude európsky šampionát v chorvátskom Splite 19. – 30. októbra.


Pozvánka na Bezbariérový labyrint do Ružinova

V nedeľu 7. augusta sa od 10. do 13. hod. uskutoční v ružinovskom Areáli netradičných športov podujatie Bezbariérový labyrint. Jeho spoluorganizátormi sú partneri SPV - Nadácia SPP a go-ok. Všetkých srdečne pozývame!


 

Príďte si zasúťažiť na preteky, kde nerozhoduje rýchlosť a sila, ale rozvaha a presnosť.

 

Viac na:

http://labyrint.zimezdravo.sk/