Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

20.03.2010

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.

„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou

Curling: Dve víťazstvá vrátili Slovákov späť do hry

Po pondelňajšej prehre s Japonskom (3:9) mal dnes slovenský výber v kvalifikácii o MS vo fínskom Lohja úspešný deň. Dopoludnia zdolal domáci tím 7:6, popoludní ambiciózneho nováčika z Lotyšska 6:5. Na svetový šampionát postúpia dva z deviatich tímov.

Zajtra nastúpi SR o 9. hodine proti Čechom, popoludní nás čaká zápas s Nemeckom. Poradie:TeamGamesWinsTiesLossesEnds wonRatioPointsITA - Italy65012547 - 2310DEN - Denmark64022548 - 428FIN - Finland73042644 - 396CZE - Czech Republic63032635 - 366SVK - Slovakia63032335 - 436SUI - Switzerland63032138 - 376GER - Germany63032137 - 366LAT - Latvia72052238 - 564JPN - Japan62042233 - 434

David Beckham ďalším paralympijským ambasádorom pre Londýn

Bývalý kapitán anglickej reprezentácie uzatvoril zmluvu so sieťou supermarketov Sainsbury´s, ktorá je jedným zo sponzorov londýnskej paralympiády. Táto spoločnosť pripravila program pod názvom „1 Million Kids Challenge”, ktorého cieľom je podpora detí všetkých vekových kategórií v oblasti paralympijského športu.

Od apríla 2011 sa podľa Sainsbury prihlásilo do tohto projektu až 1,9 mil. detí. Ich podpora bude zhmotnená najmä v športovom vybavení školských zariadení, ktoré navštevujú.

D. Beckham podpísal už svoj tretí kontrakt v spojení s Londýnom 2012,. Pre olympiádu bude tvárou Samsungu a Adidasu. „Bol som naozaj ohromený dlhodobým záväzkom, ktorý Sainsbury urobil," povedal Beckham, ktorý bude spolupracovať v tejto kampani s paralympijskou šampiónkou v plávaní Ellie Simmondsovou.

"Sme radi, že David je na našej palube“, uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Sainsbury Justin King. „Ako športovec svetovej triedy a otec štyroch detí je ideálnym veľvyslancom pre podporu nášho úsilia povzbudiť deti, aby žili aktívnejšie a zdravším životným štýlom“, upresnil.

Curling: Po triumfe nad Dánmi  prišli dve prehry

V prvom stretnutí kvalifikácie o postup na MS v curlingu vozičkárov zvíťazilo v sobotu vo fínskom Lohja Slovensko nad Dánskom 11:4. V nedeľňajších zápasoch však utrpelo dve porážky. Dopoludnia podľahlo Taliansku 2:9 a popoludní aj Švajčiarsku 6:10. Dnes čaká našich hráčov o 16:30 súboj s Japonskom.

Na turnaji hrá deväť krajín. Na februárový svetový šampionát v Kórei postúpia dvaja najlepší. V tabuľke zatiaľ vedú bez straty bodu Nemci a naši premožitelia Švajčiari.

Slovenskí curleri o letenky na februárové MS v Kórei

Slovenské reprezentačné družstvo v curlingu na vozíčku odcestovalo do fínskeho Lohja, kde sa v dňoch 5. – 10. novembra uskutoční kvalifikácia o postup na MS. Štartovať v nej bude deväť krajín. Vlani sme skončili v rovnakom dejisku na šiestej priečke, tohto roku má Slovensko už vyššie ambície.

V športovom inštitúte Kisakallio čaká Slovákov 5. novembra o 16 h. prvý duel s Dánskom. O deň neskôr nastúpia najskôr proti Talianom, popoludní vyzvú Švajčiarov. V pondelok 7. novembra ich preveria Japonci, v utorok Fíni a Lotyši. V záverečnom dni súbojov v základnej skupine nastúpime ešte proti Nemcom a Čechom.

Vo štvrtok prídu na rad zápasy najlepších štyroch tímov o postup. Vlani skončili na postupových miestach Rusko a Čína. Svetový šampionát sa uskutoční vo februári v Kórejskej republike.

„Sme radi, že sa tento turnaj opäť koná na rovnakom mieste ako vlani. Fínski organizátori potvrdili, že dokážu pripraviť vynikajúce podmienky pre všetkých účastníkov“, uviedla prezidentka Svetovej federácie curlingu Kate Caithnessová.

Slovenský tím na čele s kapitánom Radoslavom Ďurišom sa pripravuje na svoju tretiu kvalifikáciu. Po vlaňajšom šieste mieste zabojuje o možnosť štartovať na MS.

300 dní do zahájenia PH Londýn 2012

300 dní pred otvorením brán XIV. paralympijských hier Londýn 2012 slovenskí paralympionici intenzívne zbierajú potrebné body, ktoré ich môžu v rebríčkoch medzinárodných federácií a IPC posunúť na miesta znamenajúce miestenku na Londýn. V súčasnosti už má istú miestenku 21 slovenských paralympionikov.

V Tíme PH Londýn 2012 je zaradených 47 športovcov - 7 atléti, 4 boccisti, 6 cyklisti, 1 jazdkyňa, 4 lukostrelci, 5 plavci, 9 stolní tenisti, 7 strelcov, 2 tenisti a 2 vzpierači. Dnes máme istých 21 miesteniek pre účasť na PH v Londýne a to v atletike, bocci, cyklistike, lukostreľbe, plávaní, stolnom tenise a streľbe. Ďalšie miestenky bude prideľovať IPC po uzatvorení rebríčkov vjednotlivých športoch v priebehu mesiacov január až február 2012.

Boccistom sa darilo na Európskom pohári v Hamare

Reprezentačný tím slovenských boccistov sa v nórskom Hamare zúčastnil v dňoch 27. októbra až 1. novembra na Európskom pohari. V súbojoch o letenky na budúcoročnú londýnsku paralympiádu boli naši športovci úspešní, keď obsadili druhé, tretie a štvrté miesto.

V Hamare štartovali: Michal Machara (nový hráč na klasifikácii), Jakub Nagy (obaja BC1), Tomáš Král, Róbert Mezík (BC2), Róbert Ďurkovič, Martin Rybarčák (BC4, ďalší nový hráč na klasifikácii). „Bola to z hľadiska zloženia i úspechov jedna z najlepších výprav, aké boli kedy zostavené, čo malo v konečnom dôsledku veľmi pozitívny efekt na atmosféru v tíme i dosiahnuté výsledky“, uviedol reprezentačný tréner Martin Gabko.

V Nórsku sa hrala iba súťaž jednotlivcov. Bola to posledná možnosť kvalifikácie športovcov na PH 2012, čo sa týkalo iba starších reprezentantov. Pre M. Macharu a M. Rybarčáka to bol prvý bodovaný medzinárodný turnaj pod organizáciou CPISRA a hlavne na Slovensku máme vďaka tomu ďalších dvoch oficiálne zaklasifikovaných športovcov.

Najlepšie dosiahnuté výsledky: T. Král 2. miesto, R. Mezík 3. miesto, J. Nagy 4. miesto a R. Ďurkovič 7. miesto.

ME stolný tenis: Slovensko získalo päť medailí!

Dvojica Peter Mihálik - Andrej Mészáros zvládla súboj o tretie miesto a po víťazstve 3:1 nad Švédskom v súťaži družstiev TT4 získala bronzové medaily. Dva body vybojoval Mihálik, jeden Mészáros. Postarali sa tak o posledný cenný kov Slovenska na kontinentálnom šampionáte stolných tenistov.

V Splite vybojovala naša reprezentácia celkove 5 medailí (1-3-1). O dve strieborné sa v súťaži jednotlivcov zaslúžili Ján Riapoš a Alena Kánová. Tri pribudli zo súťaže družstiev. Zlato vybojoval vozičkársky tím Riapoš-Revúcky-Ludrovský-Polkoráb v TT2, striebro stojaci Csejtey-Jambor-Csémy v TT8 a bronz už spomínaní Mihálik s Mészárosom v ďalšej vozičkárskej kategórii TT4.

ME stolný tenis: Slovenské zlato zo súťaže družstiev!

Slovenský tím v zložení Riapoš – Revúcky – Ludrovský – Polkoráb vybojoval vo vozičkárskej triede TT2 zlato v súťaži družstiev na ME v stolnom tenise v chorvátskom Splite. Vo finále porazil silných Francúzov 3:1, predtým v semifinále eliminoval Talianov po výsledku 3:0.

Strieborné medaily pridalo aj družstvo Csejtey – Jambor – Csémy v triede TT8 po finálovej prehre so Švédskom 2:3. Naši stojaci reprezentanti prešli v semifinále cez Poliakov po víťazstve 3:0.

Súiboj o tretie miesto ešte čakal na dvojicu Mihálik – Mészáros v skupine TT4 proti Švédom po semifinálovej prehre s Francúzskom (0:3).

ME: V súťaži družstiev tri slovenské mužské tímy

Na ME v stolnom tenise v Splite sa včera rozbehli súťaže družstiev. Slovensko zastupujú dva vozičkárke tímy a jedno družstvo stojacich. Najlepšie si zatiaľ počínalo trio Riapoš-Revúcky-Ludrovský v triede TT2, ktorí zdolali najskôr domáce Chorvátsko 3:0 a rovnakým pomerom aj Rakúsko.

Jedno víťazstvo si na svoje konto pripísala aj dvojica Mészáros - Mihálik v TT4, ktorí zdolali Rumunov 3:0. V súboji so Švédskom viedli 2:0, ale napokon prehrali 2:3.

Stojaci Csejtey s Jamborom v triede TT8 prehrali vo svojom prvom stretnutí s Belgičanmi 1:3.

Do ďalších bojov sa postupuje aj z druhých miest v skupine.