„Kolesá“ opäť zaplnili svah pod Smolenickým zámkom

20.08.2012

„Kolesá“ opäť zaplnili svah pod Smolenickým zámkom

Aj jubilejný desiaty ročník charitatívnej kampane „Na kolesách proti rakovine“ včera zavítal pod zámok v Smoleniciach. Opäť s množstvom účinkujúcich od skorých popoludňajších hodín až takmer do polnoci pred zaplneným zámockým svahom, ktorý prispel do finančnej zbierky sumou vyše 3.600 eur.


Prítomných pozdravili predseda SPV Ján Riapoš, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická, starostka obce Smolenice Pavlína Hornáčková a naši paralympionici, ktorí nás budú reprezentovať v Londýne. Predpoludním sa konalo miestne kolo podprojektu „Na kolesách do škôl“, popoludní počas koncertu tradičná symbolická jazda.

V rámci veľkého benefičného koncertu vystúpili Majk Spirit, AYA, Smola a Hrušky, Matka Guráž, Katka Koščová,  E.D.C., Dominika Mirgová so skupinou DOMI + Miro Jaroš, Lazaro, Reflex, AC+, Nikola Benedikovičová a Filip Čechovič, Robo Opatovský, Zuzana Suchánková, Campana Batucada a ďalší.

Podujatie spestrili country a moderné tance, zumba maratón, historický šerm, výstrel z dela, ohňová šou a viacero detských atrakcií.


Dubaj: výborný vstup Marka Margoča do roku 2013

Na prvom tohtoročnom IPC podujatí v Dubaji pod názvom 5th Fazaa International Athletics Competition 2013 vytvoril slovenský atlét Marek Margoč  v novej kategorii F41 svetový a európsky rekord v hode oštepom výkonom 31, 99 metrov.


Podujatie sa uskutočnilo v dňoch 21. – 27. marca v Dubaj Police Clube. Marek Margoč je paralympijským víťazom z Atén 2004 vo vrhu guľou.


Veselú Veľkú noc

Príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov partnerom, podporovateľom, priaznivcom a všetkým čitateľom našej internetovej stránky želajú pracovníci sekretariátu Slovenského paralympijského výboru a Paralympijskej marketingovej spoločnosti.


Výťažok z koncertu pomôže zariadeniu Gaudeamus

Rotary Club Bratislava a Rotary Club Korneuburg pozývajú na benefičné predstavenie opery Don Giovannni, ktoré sa uskutoční dňa 13.4.2013 o 18.00 hod. v historickej budove SND. Výťažok z benefičného koncertu bude použitý pre Gaudeamus ZKR. Informoval jeho riaditeľ Štefan Tvarožek.


Konkrétnym účelom použitia výťažku bude zastrešenie terasy, určenej na vybudovanie recepcie s predajom vstupeniek priamo pri Komplexnom centre hydroterapie (pri Gaudeamus ZKR, Mokrohájska 3, Bratislava), čím sa vytvorí priestor na odkladanie invalidných vozíkov, čakáreň pre rodičov sprevádzajúcich rehabilitujúce a trénujúce deti a klientov zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti BSK. Študenti architektúry v súčasnosti vyhotovujú štúdie čo najúčelnejšieho využitia priestoru pri hlavnom vstupe do Komplexného centra hydroterapie. Tento priestor bude zároveň vhodný na zriadenie malej kaviarničky, kde plánujú vytvoriť nové pracovné miesta pre telesne znevýhodnených občanov.


V stredu vyjde prvý tohtoročný Paralympionik

Už zajtra nájdete v Denníku Šport prvé vydanie prílohy Paralympionik v roku 2013 s novým layoutom. Okrem iného si v ňom prečítate profil kapitána našich curlerov Radoslava Ďuriša, zhodnotenie lyžiarskej sezóny, návraty k MS v hokeji na sánkach a curlingu na vozíku.


V rubrike Rozhovor sme tentokrát vyspovedali generálneho riaditeľa Sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠVVaŠ SR Ladislava Čambala, nazreli sme do zákulisia príprav budúcoročných ZPH v Soči, spýtali sme sa atlétov, cyklistov a stolných tenistov, čo ich čaká v tomto roku, a ešte veľa ďalších zaujímavých tém z aktuálneho diania v paralympijskom športe doma i vo svete.

Nezabudnite – už zajtra!


 Soči: čulý stavebný ruch a očakávanie veľkolepých hier  

Počas víkendu sa vrátila zo Soči naša dvojčlenná delegácia Samuel Roško – Maroš Čambal, ktorá tam absolvovala stretnutie vedúcich výprav. V druhej polovici programu navštívila horský klaster, ktorý bude na budúci rok domovom lyžiarskych disciplín.


„Buduje sa tu diaľnica a paralelne železničná trať zo Soči do Roza Chutor. Zatiaľ sa však jazdí po starej ceste, kde denne vznikajú zápchy kvôli návalu nákladiakov. Aj my sme sa museli presúvať s policajnou eskortou, aby sme sa tam dostali. Z horskej dediny Roza Chutor sme sa lanovkou vyviezli do bežecko - biatlonového areálu Laura, kde sa práve skončili testovacie súťaže. Celkový dojem z tohto areálu je vynikajúci – je vidno, že pre domácich Rusov je to dominantný šport.Areál je krásny, náročný, ústia doň zdola tri veľké lanovky s hodinovou kapacitou 7 000 osôb! Organizátori vybudovali priamo v areáli malú dedinu pre tímy, takže podmienky budú úplne ideálne, nakoľko sem nebudú musieť každý deň dochádzať.Paralympijská dedina je kapitola sama o sebe. Je to komplex 8 budov s potrebnou infraštruktúrou. Mali sme možnosť vidieť aj izby a v porovnaní s Vancouvrom a Londýnom sú nepomerne väčšie a komfortnejšie. Celý areál je však zatiaľ jedným obrovským staveniskom.Budúci domov zjazdového lyžovania a parasnoubordu bude dostupný z dediny priamo lanovkou. Dnes je v prevádzke lanovka, ktorá sa pripája na svah v strede, avšak do OH a PH bude sprevádzkovaná úplne nová, ktorá privezie športovcov priamo do cieľového areálu. Testovacie preteky tu prebehli, takže naši lyžiari si urobili vlastný dojem a vedia čo ich čaká“, informoval z dejiska budúcoročných hier generálny sekretár SPV a zároveň vedúci Štábu ZPH 2014 Samuel Roško.

Stolný tenis: dva bronzy z talianskeho Lignana

Pri neúčasti Richarda Csejteya (operácia kolena) a Aleny Kánovej (míting ETTU a IPTTC) sa slovenským reprezentantom podarilo na turnaji Lignano Masters Open 2013 vybojovať dve tretie miesta v skupine TT4: Peter Mihálik v súťaži jednotlivcov a potom spolu s Andrejom Mészárosom v súťaži družstiev.


V dobrom svetle sa opäť ukázalo družstvo našich „jednotkárov“, ktorí  v poslednom zápase s domácim Talianskom prišli o bronzovú medailu.

Informoval vedúci výpravy Tomáš Varga.


 Soči: účastníci seminára sa presúvajú do hôr

V dejisku budúcoročných ZPH sa v týchto dňoch koná seminár vedúcich výprav. Jeho účastníci už absolvovali logistickú časť, pozreli si športoviská priamo v meste, vrátane hlavného štadióna, a zajtra začínajú prehliadku tzv. horského klastera, ktorý bude domovom lyžiarov.


Ako informovali naši zástupcovia Samuel Roško a Maroš Čambal, športoviská v pobrežnom klasteri sú s výnimkou štadióna Fišt, ktorý bude dejiskom otváracieho i záverečného ceremoniálu, hotové a otestované. Pobrežná paralympijská dedina je stále vo výstavbe.  

Včera večer prebehla aj oficiálna časť, počas ktorej prezident IPC Sir Philip Craven odovzdal symbolické pozvánky predstaviteľom troch krajín, v ktorých sa uskutočnia najbližšie paralympijské hry – Rusku, Brazílii a Kórei. Ostatné zúčastnené krajiny si pozvánky prevzali dnes dopoludnia. „Celkove sa to týka 45 krajín, vrátane Slovenska. Samotní organizátori i zástupcovia IPC predpokladajú, že hry v Soči prekonajú všetky doterajšie počty. Pripravujú sa poctivo a sami vidíme, že robia dlho do noci, pretože ich ešte čaká kus práce“, uviedol S. Roško.


Lukostrelcov čaká svetový šampionát v novembri v Bangkoku

Okrem viacerých domácich podujatí a účasti na svetovom rankovom turnaji začiatkom júla, čaká našich lukostrelcov aj najdôležitejšia tohtoročná súťaž – MS v thajskom Bangkoku. Do tímu pribudli štyria noví adepti - traja v olympijskom a jeden v kkladkovom luku.


„Musíme len dúfať, že september a október budú mierne a zima nepríde skôr. Predpokladám, že na tri týždne pred MS sa aj tak budeme musieť presťahovať kvôli príprave do Piešťan“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.

Na Slovensku vzniká podľa jeho slov veľmi silná skupina „kladkáčov“, do ktorej patria Peter Kaščák, Marcel Pavlík, Marián Marečák, Milan Gallík, Imrich Lyócsa a Peter Kinik. „Všetci dosahujú výsledky porovnateľné so svetom a po kvalitnej psychickej príprave očakávam postup veľmi kvalitnej štvorky do Ria, ktorá sľubuje návrat na medailové pozície“, dodal.  


Stolných tenistov preverí Lignano Masters Open 2013

Výprava našich reprezentantov v stolnom tenise odcestovala do talianskeho Lignana, kde ich oddnes do nedele čaká prvý tohtoročný turnaj s faktorom 40. Prihlásilo sa naň 248 hráčov z celého sveta, Slovensko bude reprezentovať deväť stolných tenistov v piatich skupinách postihnutia.  


Zostava:

TT1 : Martin Polkoráb, Martin Barbierik  

TT2 : Ján Riapoš, Martin Ludrovský

TT4 : Peter Mihálik,  Andrej Mészáros

TT6 : Gabriel Csémy

TT8 : Jozef Kršiak , Miroslav Jambor

Realizačný tím:  Tomáš Varga (vedúci), Ľuboš Dobrotka (hlavný tréner), Andrej Bardoň (tréner), Martin Barbierik st. (doprovod)

Z nominácie vypadol na poslednú chvíľu kvôli zraneniu strieborný medailista z PH 2012 Richard Csejtey.

Lignano bude na prelome septembra a októbra aj dejiskom ME.